Sami AYDIN
Sivas Belediye Başkanı
Detaylar için tıklayınız
Haberler » VEFA KONUTLARININ TEMELLERİ ATILDI…
Belediye Başkanı Sami Aydın'ın seçim döneminde dar gelirli vatandaşlar için söz verdiği 'Vefa Konutları'nın temeli görkemli bir törenle atıldı. Ahmet Turan Gazi Mahallesi'ndeki törene Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Vali Davut Gül, Milletvekili Hilmi Bilgin Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Emniyet Müdürü Turan Altınsoy, Özebelsan AŞ Genel Müdür Vekili Şaban Kaya, Belediye Başkan yardımcıları ve çok sayıda davetli ile vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda ilk olarak Sivas Belediyesi Mehteran takımı sahne alarak marşlar söyledikten sonra Sivas Fasıl Heyeti tarafından değiştirilen 'Hım Hım Yar' türküsünün 'EVET' versiyonu seslendirildi.

Bakan İsmet Yılmaz ve il protokolü tarafından çok beğenilen 'Evet' türküsünün ardından protokol konuşmalarına geçildi.

13 yıl önce ihalelere giremeyen işçisinin maaşını bile ödeyemeyen bir şirket devraldıklarını anlatan Özbelsan Genel Müdür Vekili Şaban Kaya, "Belediye Başkanımızla birlikte ilk göreve geldiğimizde borçlu, ihale alamayan, 35 aracı olan, 700 personelinin maaşlarını 6 ayda bir zar zor ödeyen Özbelsan AŞ şirketini bugün devasa projeler yapan, katıldığı her ihalede güçlü yapısı ile dikkat çeken bir konuma getirdik." dedi.

"Öncelikle personel maaşlarını düzgün bir şekilde ödenmesini sağladık" diyen Kaya, "Daha sonra şirkete yeni gelir kapısı oluşturmak için beton yapı elemanları fabrikasını kurduk ve yol medeniyettir, medeniyetin en önemli göstergesi bir ildeki kaldırım yüksekliğidir. Şehrimizde 30 santim yüksekliğinde bulunan kaldırımların boyutunu düşüren üretimler yapmaya başladık. Bugün bu fabrika hem ilimizin ihtiyaçlarını karşılıyor hem de isteyen belediyelere satış yapılıyor. Araç sayımızı 215'e çıkardık ve Özbelsan AŞ şu anda ilimizin öncü kuruluşu konumunda… Bugün ilk göreve geldiğimizde dar gelirli vatandaşlarımız için planladığımız ancak o dönemde bunu TOKİ ile gerçekleştirdiğimiz ve tüm Türkiye'ye model olan konutların temelini atıyoruz. Bürüt 105 metrekare net 75 metrekare olan konutlarımız Sivas'ımıza hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

"PROJEMİZ TÜRKİYE'YE MODEL OLDU"
2004 yılında Belediye Başkanı Sami Aydın tarafından dar gelirli vatandaşlara yönelik üretilmeye başlanan ve Türkiye'ye model olan Sosyal Konut Projesinin TOKİ tarafından benimsemesiyle ülke genelinde tüm illere uygulaması yapılmış, dar gelirli vatandaşlar da ev sahibi olma imkânı bulmuştu.

Konuşmasında süreci anlatan, Toplu Konut Projesinin mimarı Belediye Başkanı Sami Aydın, "İlk göreve geldiğimizde gece kondu önleme merkezlerini ziyaret ediyorduk. Bölgedeki insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için erzak yardımları yapılıyordu. O zaman bu evlerde yaşayanların rutubette sağlıksız koşullarda yaşamalarının vereceği zararı hissettim ve bu evlerde kalan vatandaşlarımız için konut yapılması gerektiğine inandım. Bu konuda girişimlerde bulunduk hemen yanı başımızda bulunan alan gece kondu önleme merkezi olarak planlanmıştı. Burayı o zaman TOKİ yoluyla inşa etme kararı aldık ve bu projemiz tüm Türkiye'ye örnek oldu. TOKİ dar gelirli vatandaşlara bu şekilde konut inşa etmeye başladı o zaman 150-200 TL aylık ödemelerle bu konutlar yapıldı. Yapımı sürecinde 500-600 TL ödeme yaparak vatandaşlarımız ev sahibi olacak anahtarları da 4 Eylül 2018'de teslim edeceğiz." ifadesini kullandı.

Başkan Aydın'ın seçim döneminde verdiği sözlerin hepsini yerine getirdiğinin altını çizen Milletvekili Hilmi Bilgin, "Belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Gerek ilk döneminde gerekse bu döneminde ne söz verdiyse hepsini yapıyor. Vefa Konutlarının da şehrimize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Vali Davut Gül de "Belediyemizin gerek altyapı gerek üst yapı konusunda yaptığı birçok hayırlı hizmet var. Ama inanın bunların içerisinde en iyisi olan ve en çok dua alan hizmetlerin başında vefa konutları geliyor. Belediye Başkanımızı ve tüm ekibini tebrik ediyorum, konut sahibi olacaklara da hayırlı olsun. TOKİ'nin Türkiye genelinde yaptığı çalışmaya belediyemizin el atması Merkezi hükümetin yükünü almış oluyor." ifadesini kullandı.

Son olarak söz alan Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Sivas'a gerçekten güzel bir eser kazandırıyor. Bu milli iradeye canı kanı pahasına sahip çıkan aziz millete ne hizmet edilse yeridir. İşte bu hizmette onlardan biri daha önceden temel atılırdı ama temelin nerde olduğu belli olmazdı. Temelin bir kamyonun arkasında götürüldüğü de olurdu. Biz buna temel atma töreni diyoruz ama eserin yarıdan çoğu ortaya çıkmış gelecek yılın 4 Eylül'ünde de teslim edeceğiz" diyerek geçmiş hükümetlerde temeli atılan ve atıldığı gibi kalan projelere de dem vurdu.

Yılmaz, "Başkalarıyla farkımız eser ortaya koymak, eser üstüne eser ortaya koyuyoruz. Hizmet yapmak zordur ve bir takım ruhu gerektirir. Vefa isminin verilmesi de güzel… Unutulmaması lazım, bu ülkeye hizmet edildiğinin hatırlanması içinde güzel bir isim… Vefa sadece İstanbul'da bir semt adı değil diyerek, Mehmet Akif Ersoy'un 'Yiğit işte; gerek sözü doğru, özü doğru bir insan ol' der dolayısıyla bizde bu ekipten bu kadrodan çok konuşmayacağız. İşini yapacak kendisinin yerine işleri konuşacak vefa konutları da belediye başkanımızın konut açısında hizmetlerini göstermek için yeterlidir. Bizde Türkiye genelinde TOKİ vasıtasıyla 700 binin üzerinde hizmet yaptık. Sivas'ta da 7000'in üzerinde konut yaptık teslim ettik. Önümüzdeki süreçte bu yatırımlar artarak devam edecek bu eserlerin Sivas'a hayırlı olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından edilen dualarla birlikte Vefa Konutları'nın temeli atıldı.
vefatoplu2.JPG vefatoplu3.JPG vefatoplu4.JPG vefatoplu5.JPG vefatoplu6.JPG vefatoplu7.JPG vefatoplu8.JPG vefatoplu9.JPG vefatoplu10.JPG vefatoplu11.JPG vefatoplu12.JPG vefatoplu13.JPG
Özbelsan A.Ş. Genel Müdürlüğü
Şeyh Şamil Mahallesi Emirpaşa Caddesi No:76/1 SİVAS
Tel : +90 346 211 34 51-52-53 - Fax : +90 346 211 34 49
Tüm Hakları Saklıdır © 2015   Powered by .NET